Jak zmienia się z wiekiem aranżacja dziecięcego pokoju?

Wraz z rozwojem malucha zmieniają się również jego potrzeby związane z funkcjonalnością dziecięcego pokoju, a także upodobania kolorystyczne, co do form i wzorów. Najczęściej nowa aranżacja jest wykonywana w jednym z czterech momentów życia dziecka i nastolatka. W pierwszej kolejności ma to miejsce, kiedy dziecko ma przyjść na świat i rodzice przygotowują kącik, który będzie służył mu w okresie niemowlęcym oraz wczesnodziecięcym. To miejsce głównie do spania, zabiegów higienicznych i pierwszych niemowlęcych zabaw.

www.budnet.pl

www.budnet.pl

Kolejny moment to wtedy, kiedy dziecko idzie do przedszkola i zaczyna potrzebować miejsca do zabaw bardziej edukacyjnych i kreatywnych niż wcześniej, zaczyna zdobywać pierwsze umiejętności związane z przebywaniem w grupie rówieśników, a także przenosi się wówczas do większego łóżeczka. Nowa aranżacja pojawia się także kiedy dziecko idzie do szkoły i niezbędnym wyposażeniem pokoju stają się biurko, szafka na książki, odpowiednie oświetlenie do nauki, nie zapominając oczywiście o tym, że dziecko ciągle potrzebuje miejsca do zabawy i odpoczynku. Ostatni taki etap w życiu dziecka, gdy zmianie ulega jego pokój to kiedy dziecko staje się nastolatkiem i zmienia się jego gust, zaczyna podążanie za modą.

Najważniejsze w pokoju dziecka są funkcjonalność, przytulność, a także bezpieczeństwo. Sprzyjają one bowiem prawidłowemu rozwojowi dziecka, zatem warto aranżację wnętrza dla najmłodszych członków rodziny powierzyć profesjonaliście, architektowi wnętrz lub dekoratorowi. Albo przynajmniej nieco na ten temat poczytać – zarówno w internecie, jak i w czasopismach o wnętrzach. Warto przy tym uwzględnić preferencje samego dziecka, aranżując np. pokój tematyczny – zamek dla małej księżniczki lub motywy marynistyczne dla małego żeglarza. Nie można też zapominać o detalach dekoracyjnych i ozdobach, a szukając czegoś odpowiedniego do przygotowanej aranżacji warto zajrzeć na http://www.okazje.info.pl/dla-dziecka/ozdoby-do-pokoju-dziecka/ranking.html .