Wyprawka dla noworodka czyli co będzie niezbędne gdy maluszek przyjdzie na świat

Domowa wyprawka maluszka to nie lada wyzwanie dla przyszłych rodziców, szczególnie jeśli stają się nimi pierwszy raz. Internet, telewizja czy kolorowe czasopisma roją się od informacji, często zachęcając do zakupu wielu drobiazgów, które w rzeczywistości nie będą nam przydatne. Zatem planując zakupy związane z wyprawką noworodka, warto zweryfikować wszystkie dane odnośnie naszej własnej sytuacji, stajemy przed dylematem co będzie naszemu nowo narodzonemu dziecku i nam w związku z tym potrzebne w domu. Warto zatem odpowiednio wcześnie usystematyzować sobie zdobytą  wiedzę i pozyskane informacje, aby nie nakupować zbędnych rzeczy. Najskuteczniejsza będzie własna lista stworzona na bazie informacji z internetu, czasopism czy doświadczeń naszej rodziny i znajomych. Stwórzmy grupy związane z daną aktywnością, a w ramach grup wypiszmy potrzebne rzeczy.

Grupa pierwsza – ubranka

Zacznijmy od ubranek dla noworodka. Ważny jest przede wszystkim ich rozmiar. Jeśli wiemy w oparciu  o USG, że dziecko będzie dość duże, ilość ubranek w rozmiarze 56 ograniczmy do minimum, bo dziecko bardzo szybko z nich wyrośnie. Z praktycznego punktu widzenia, ubranka, oprócz tego, że powinny być ładne i najlepiej bawełniane, powinny również ułatwiać życie niewprawnym jeszcze rodzicom noworodka. Najlepiej sprawdzają się tutaj body całkowicie rozpinane, albo przynajmniej rozpinane na ramieniu, tak aby nie trzeba było na siłę przeciskać małej główki przez za mały otwór. Body to także dobry pomysł pod śpiochy, do spodenek, półśpiochów czy rajstop, ponieważ plecy malca są zawsze zakryte. Drugi bardzo praktyczny rodzaj garderoby to pajace – najlepiej z obiema całkowicie rozpinanymi nogawkami. Pajace są wygodne i bardzo przydatne do spania, które jest główną czynnością noworodka. Do tej listy dodajmy jeszcze śpiochy, półśpiochy i parę ubranek bardziej wyjściowych oraz okryć wierzchnich, jeśli nasze dziecko nie urodzi się w lecie.

Grupa druga – spanie

Tutaj głównym zakupem jest łóżeczko oraz materac. Może to być łatwe do złożenia i przenoszenia łóżeczko turystyczne z dokupionym do niego normalnym materacem do łóżeczek niemowlęcych. To rozwiązanie bardzo się sprawdza jeśli mamy mało miejsca i łóżeczko nie ma swojego stałego kąta, w którym stoi.

okazje.info.pl

okazje.info.pl

Do łóżeczka potrzebujemy jeszcze zmian pościelowych z wypełnieniem, prześcieradeł, a w przypadku łóżeczka drewnianego – ochraniacza na szczebelki.

Grupa trzecia – kąpiel i pielęgnacja

Zakup wanienki to raczej kwestia oczywista, pojawia się natomiast pytanie, gdzie tę wanienkę ustawiać do kąpieli. I tutaj idealnym rozwiązaniem jest stelaż, który na prawdę się sprawdza – dla zdrowia kręgosłupa rodziców i dla bezpieczeństwa dziecka. Jak kąpiel to temat temperatury wody i tego czym ją mierzyć. Termometr do wody owszem przydaje się, ale przez pierwszych kilka dni. Potem już intuicyjnie wiemy i ręką sprawdzamy czy temperatura jest odpowiednia. W przypadku pielęgnacji, ważnym elementem noworodkowej wyprawki są kosmetyki, a przede wszystkim krem na odparzenia oraz krem pielęgnacyjny. Ten pierwszy stosujemy gdy pupa dziecka się zaczerwieni. Dostępne na rynku kremy tego typu zawierają cynk, który tworzy warstwę ochronną i uniemożliwia docieranie wilgoci z pieluszki do skory dziecka, przez co podrażniona wcześniej skóra ma szanse się wyleczyć. Ważnym elementem pielęgnacji noworodka jest także oczyszczanie noska. Można skorzystać z tradycyjnych gruszek, ale wygodniej jest zaopatrzyć się w świetne urządzenie do oczyszczania nosa typu Frida czy Katarek. W przypadku małego dziecka oczywiście nie da się obejść bez pieluszek, a większość rodziców, ze względów praktycznych i higienicznych, decyduje się na używanie pieluszek jednorazowych. Przydają się też zapachowe woreczki na zużyte pieluszki, a niektórzy posuwają się nawet dalej, kupując specjalne kosze na zużyte pieluchy. Mimo wszystko jednak warto zaopatrzyć się w pieluchy tetrowe i flanelowe, które przydają się świetnie jako ściereczki do wycierania buzi, do podkładania pod buzię gdy dziecko trzymane jest do odbicia, do przykrycia w cieplejsze dni czy w końcu do podłożenia przy przewijaniu poza domem czy przy ważeniu i mierzeniu u lekarza.

Koniecznie przeczytajcie także powiązany tematycznie wpis pt. „Dziecko w drodze – koniecznie kup wyprawkę dla niemowląt”. Znajdziecie go na zaprzyjaźnionej stronie modnysmyk.pl.