Wybieramy bezpieczne zabawki dla niemowląt, cz. II

Decydując się na wybranie zabawek zasilanych bateriami należy pamiętać, że części te muszą być odpowiednio zabezpieczone. Najlepiej, jeśli śrubki przytrzymujące klapkę, pod którą schowane są te małe zasilacze, będą umieszczone w dość głębokich rowkach, do których dziecko nie będzie w stanie włożyć palca. Pamiętajmy też, że dla pełnego bezpieczeństwa maluchów, żadna z elektrycznych zabawek nie powinna być zasilana prądem, którego łączna wartość napięcia przekracza 24 V.

Jakie zabawki na baterię wybrać?

Źródło: hasbro

Natomiast kupując zabawki, które uruchamia się poprzez naciągnięcie sznureczka, decydujmy się raczej na linki krótsze. Dla niemowlaków i dzieci, które nie skończyły jeszcze trzech lat, ich długość nie powinna być większa niż 22 cm. Równie istotne jest, by sznurek nie był zrobiony z rozciągliwego tworzywa, które maluch mógłby sobie zacisnąć na rączce czy innej części ciała.

źródło: hasbro

Tak zasilane bateryjnie, jak mechanicznie zabawki często wydają różne dźwięki. Zanim kupimy taki przedmiot uruchommy pozytywkę i sprawdźmy, czy poziom jej głośności nie jest za wysoki. Może się też okazać, że dźwięki wydawane przez zabawkę będą zbyt piszczące czy trzeszczące. Każda z tych sytuacji będzie niekomfortowa dla delikatnych uszu maluszka, dlatego też nie decydujmy się na zabawki z takimi defektami.

źródło: simply play

Nie każda zabawka musi zawierać instrukcję użytkowania, jednak na każdej powinny znajdować się oznaczenia dotyczące między innymi bezpieczeństwa. Szczegółową instrukcję, zawsze napisaną w języku polskim, muszą posiadać między innymi huśtawki, zjeżdżalnie, miniatury sprzętów AGD i wszystkie zabawki zasilane bateryjnie.

źródło: dolceta.eu

Pamiętajmy też, że polskie prawo wymaga, by na zabawkach (lub w ich instrukcjach) znajdowały się odpowiednie oznaczenia. Należą do nich:

  • symbol CE, mówiący o zgodności przedmiotu z normami unijnymi;
  • nazwa i adres producenta, a także przedstawiciela producenta bądź importera;

  • ograniczenia wiekowe słowne lub obrazkowe (uważajmy, czasem są one zaniżane!);

  • przyczyny ograniczeń wiekowych, np. obecność niewielkich elementów.