Trzy pomysły na zabawę w domu z dzieckiem

Zima to czas, kiedy dużą ilość wolnego czasu spędza się w domu. Za oknem jest bowiem zimno, a często też szaro i dość ponuro. Ale mimo, że będzie się siedziało z dzieckiem w czterech ścianach, to wcale nie musi być nudno. Wystarczy tylko obudzić wyobraźnię i skorzystać z jednej z poniższych propozycji zabaw.

Bawimy się w miasto

źródło: tescolovesbaby.pl

źródło: tescolovesbaby.pl

Kup kilka jak największych arkuszy papieru, najlepiej takich w rozmiarze minimum A1. Połącz je ze sobą i rozłóż na podłodze. Następnie razem z dzieckiem zacznijcie szkicować na nich miasto, rozrysowując poszczególne ulice, miejsca użyteczności publicznej (policję, szpital, szkołę, bibliotekę etc.), budynki mieszkalne, place zabaw, ZOO, parki, parkingi i wszystko, co wam przyjdzie do głowy. Następnie weźcie kredki oraz flamastry i pokolorujcie poszczególne elementy miasta. Gdy te etapy skończycie, co może zająć nawet kilka wieczorów, wtedy weźcie małe samochodziki i zacznijcie jeździć po mieście opowiadając historie, które w nim się wydarzają.

Bawimy się w teatr

Wybierzcie prostą bajkę, która dziecko lubi najbardziej. Może być to jedna z klasycznych bajek polskich, np. Czerwony Kapturek, gdyż te można kupić lub wypożyczyć w bibliotece w wydaniu z gotowym podziałem na role. Następnie przygotujcie odwzorowania poszczególnych postaci. Mogą to być kształty wycięte z tektury, pomalowane i zatknięte na patyk, ale też pacynki stworzone z kolorowych skarpetek, do których doszywa się włosy, uszy, nosy, buzie i oczy. Wyjściem jest też kupienie gotowych pacynek na okazje.info: http://www.okazje.info.pl/dla-dziecka/teatrzyki-dla-dzieci/. Teraz przećwiczcie poszczególne role, rozdzielając każdemu dziecku i rodzicowi przynajmniej jedną. Ważne jest to, żeby maluch znał ogólny zarys bajki, a nie dokładne słowa, które można przecież na bieżąco modyfikować, co już samo da całą masę frajdy. Kolejny krok to stworzenie miejsca teatrzyku. Może być nim deska do prasowania, której przednią część nakryjemy kocem. Na koniec, po długich dniach przygotowań, pozostaje zaprosić dziadków, babcie, ciocie czy wujków i wystawić spektakl.

Bawimy się w gotowanie

Dzieci uwielbiają się bawić w kuchni. A im bardziej brudząca będzie ta zabawa, tym dla nich lepiej. Dlatego też przygotowując świąteczne pierniczki, kanapki na kolację, a nawet pieczone mięsa zaproście swoje maluchy do wspólnej zabawy. W przypadku pierniczków najmłodsi mogą układać bakalie, smarować ciasteczka lukrem, a także malować wzory specjalnymi pisakami. Przy kanapkach przygotuj najmłodszym kilka gotowych pomysłów na kanapkowe myszki, rybki czy domki, ale też zostaw miejsce na inwencję twórczą szkraba, który sam nie tylko posmaruje kromkę, ale też poukłada na niej poszczególne składniki.  Z kolei przy pieczeniach możesz dać maluchowi przygotowaną wcześniej glazurę i poprosić, by natarł nią mięso najdokładniej jak potrafi.