Skuteczne metody przyspieszenia porodu

Gdy Twój poród się lekko opóźnia lub też jeśli marzy Ci się, by Twoje dziecko ujrzało po raz pierwszy świat w jakimś szczególnym dniu, możesz próbować przyspieszyć akcję porodową. I wcale nie musisz używać do tego celu tabletek ją przyspieszających (podawać może je wyłącznie lekarz!). Wystarczy skorzystać z kilku sprawdzonych sposobów, które poleca wiele kobiet.

Seks

źródło: polki.pl

źródło: polki.pl

Większość ginekologów i położników radzi, by na około sześć tygodni przed planowaną datą porodu zaprzestać stosunków seksualnych. Dzieje się tak dlatego, że w męskim nasieniu znajdują się prostaglandyny, które mogą zainicjować akcję porodową. Gdy jednak zależy Ci na przyspieszeniu porodu, seks jest jak najbardziej wskazany. Dodatkowo jest to bardzo bezpieczny sposób na to, by nieco szybciej powitać maluszka na świecie.

Stymulacja brodawek

źródło: bebeautycare.pl

źródło: bebeautycare.pl

Podczas stymulowania brodawek w kobiecym organizmie przyspieszona zostaje produkcja oksytocyny czyli hormonu odpowiadającego między innymi za stymulowanie skurczów macicy. A im więcej skurczów, tym większa szansa, że poród zacznie się wcześniej. Trzeba jednak uważać, gdyż w ciąży, a zwłaszcza w ostatnim jej etapie, piersi są bardzo wrażliwe, więc ich zbyt mocne drażnienie może być bolesne.

Aktywność fizyczna

źródło: wieszjak.pl

źródło: wieszjak.pl

Ruch to coś, co również motywuje macicę do mocniejszych i częstszych skurczów. Oczywiście nie chodzi tu o aktywność związaną z szorowaniem podłóg czy myciem okien, a raczej o dłuższy spacer czy chodzenie po schodach. Podczas niemal całej ciąży, jeśli tylko nie ma indywidualnych przeciwwskazań, można także pływać na basenie.

Liście maliny

źródło: dzieci.pl

źródło: dzieci.pl

Liście maliny wykazują stosunkowo mocne działanie naskurczowe, warto więc pić napar z nich przygotowany jeśli chce się przyspieszyć poród. Co jednak ważne, pić go trzeba regularnie, najlepiej po jednej szklance dziennie, zaraz po zjedzeniu śniadania. Jeśli masz krzewy maliny w ogrodzie, wtedy możesz zaparzać świeże liście, w pozostałych przypadkach wybierz się po nie do apteki czy sklepu zielarskiego. Koszt jednego opakowania liści to zazwyczaj kilka złotych.