Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Pierwsze objawy ciąży niestety są bardzo często ignorowane lub błędnie interpretowane. Wiedza na ich temat jest stosunkowo ważna, chociażby dla uświadomienia przyszłej mamy, która powinna zadbać o zdrowy tryb życia w trakcie ciąży. Ma to istotny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. Alkohol, papierosy, tabletki oraz narkotyki – wszystkie używki tego typu negatywnie wpływają na poprawne kształtowanie się płodu. W efekcie może dojść poronienia, przedwczesnego porodu, a także upośledzenia i niedorozwoju noworodka.

Symptomy, na które należy zwrócić uwagę

Pierwsze objawy ciąży pojawiają się około 4-6 tygodnia. Jej powszechnym symptomem jest brak miesiączki lub jej znaczne opóźnienie. Kobiety bardzo często ignorują ten objaw dochodząc do wniosku, że spóźniający się okres jest wynikiem stresu, przepracowania lub zmiana klimatu.

rozwój tydzień po tygodni

Drugą powszechną i często myloną oznaką brzemienności jest wahanie się nastroju kobiety. I tutaj występuje zwyczaj zrzucania całej winy na napięcie przedmiesiączkowe oraz sam okres, co nie zawsze jest zgodne z prawdą. Szczegółowe objawy ciąży są bardziej charakterystyczne i to właśnie na nie powinno się zwrócić uwagę:

 • Nudności i wymioty, które są najczęściej występującym objawem. Przeważnie pojawiają się rano lub wieczorem. Zdarzają się przypadki, w których wymioty ulegają nasileniu. Do takiej sytuacji dochodzi w momencie większego wydzielania się hormonu stresu.
 • Zawroty głowy oraz nagłe zasłabnięcia.
 • Powiększenie i znaczne uwrażliwienie piersi.

Istnieją dwa sposoby na rozwianie wątpliwości w przypadku pojawienia się któregokolwiek z symptomów. Najprostszą, aczkolwiek nie zawsze skuteczną metodą na potwierdzenie ciąży jest zrobienie testu z moczu. O wiele skuteczniejszym sposobem jest ten polecany przez lekarzy ginekologów, a polega na zrobieniu testy z krwi.

Rozwój tydzień po tygodniu

Każdy etap rozwoju dziecka wykształca u niego inną cechę niezbędną do przeżycia poza łonem matki i przypada na konkretny tydzień trwania ciąży. Łączny czas potrzebny na całkowite ukształtowanie się płodu to 40 tygodni, a więc 9 miesięcy. Poszczególne fazy wyglądają następująco:

 • 1 tydzień – dochodzi wtedy do zapłodnienia komórki. Powstała w ten sposób zygota wędruje wzdłuż jajowodu, aż do macicy. Między czwartym, a siódmym dniem, następuje wtedy zagnieżdżenie się skupiska podzielonych komórek.
 • Do 8 tygodnia – kształtują się wszystkie organy dziecka. Ma ono wtedy około 2-3 cm i waży nie więcej jak 10 g. Po upływie tego czasu, dochodzi do gwałtownego wzrostu i rozwoju funkcji wszystkich wcześniej uformowanych organów.
 • 9-10 tydzień – pojawiają się pierwsze ruchy rączek oraz nóżek. Dziecko zaczyna fikać koziołki, a także zmieniać położenie wewnątrz łona matki.
 • 14 tydzień – płód uczy się, jak połykać otaczający go płyn owodniowy.

rozwój tydzień po tygodni

 • 17-25 tydzień – dzidziuś ponownie się porusza i chwyta rączkami łączącą go z matką pępowinę. Do tego dochodzą widoczne ruchy ust, ssanie kciuka, a także próby zasłonięcia twarzy malutkimi dłońmi.
 • 26-29 tydzień – w tym czasie nienarodzony brzdąc jest już całkiem duży i zaczyna mu powoli brakować miejsca – dochodzi do przyjęcia przez niego pozycji embrionalnej. Ponadto otwierają i zaczynają się poruszać oczy w oczodołach.
 • 30-34 tydzień – dziecko jest niemalże w pełni ukształtowane. Z racji nieustannie zmniejszającej się ilości dostępnego miejsca, jego ruchy są znacznie wolniejsze. Z istotnych zmian, dochodzi do zmiany koloru skóry z czerwonej na różową – jest to wynik gromadzenia się tkanki tłuszczowej pod skórą.
 • 36 tydzień – ciąża jest już oficjalnie donoszona. W pełni wykształcony płód jest gotowy do opuszczenia łona matki – ciąża i poród mogą nastąpić w każdej chwili.