Proste pomysły na dziecięce pisanki

Wspólne malowanie pisanek to coś, co przed świętami może doskonale zbliżyć rodzinę. Najmłodsi jej członkowie, mający po 3-4 latka, również mogą brać udział w tych przygotowaniach wielkanocnych. Małym nakładem pracy można bowiem wykonać piękne, ozdobne jajka, które udekorują koszyczek ze święconką czy stół.

Farby plakatowe

źródło: wieszjak.pl

źródło: wieszjak.pl

Skorupki jajek można bez problemu pomalować farbami plakatowymi. Wystarczy tylko cienki pędzelek, kubeczek z wodą i same farby. Wzory są tu zupełnie dowolne: kwiaty, zwierzątka, kratki, szlaczki – co tylko przyjdzie do głowy. Ważne, by było różnobarwie i jak najbardziej różnorodnie. Przeznaczoną do malowania skorupkę najlepiej ustawić w kieliszku na jajka i tam zostawić ją do wyschnięcia.

Decoupage

źródło: tvn24.pl

źródło: tvn24.pl

Serwetkowa technika decoupage to bardzo proste rozwiązanie zdobnicze. Wystarczy bowiem wziąć serwetkę, wyciąć z niej interesujący nas wzór, oddzielić warstwy bibuły z wzorem i bez wzoru, po czym wzorzystą część przykleić równo do jajka za pomocą kleju do decoupage (np. Profi, 100 ml za 21 zł). Po przeschnięciu całość utrwalamy jeszcze raz tym samym klejem, który pełni jednocześnie funkję lakieru.

Barwniki spożywcze

blox.pl

blox.pl

Jeśli chcemy uzyskać skorupki jednokolorowe możemy do tego użyć barwników spożywczych, kosztujących zazwyczaj po 1-3 zł za sztukę. Zawartość saszetki rozpuszcza się w wodzie, po czym zanurza się w niej jajo na parę minut. Do barwienia można użyć też domowych sposobów, np. kory olchowej (uzyska się barwę zieloną), soku buraczanego (nadaje kolor czerwony) lub łupinek cebuli (barwią na brązowo). Na kolorowych jajka można następnie delikatnie wydrapać wzorek igłą bądź szpilką.

Sznurek

jajka4

źródło: craftladies.pl

Jajka owijane dookoła kolorowym sznurkiem prezentują się zawsze znakomicie. Aby wykonać taką dekorację skorupkę dokładnie smarujemy klejem do papieru, po czym owijamy muliną bądź włóczką. Można też użyć w tym celu sznurka lub pasków papieru. Owijanie rozpoczynamy od szczytu jajka (węższego końca).