Jak postępować z upartym dzieckiem

Wychowanie dziecka to nie lada wyzwanie, nawet dla najbardziej świadomych i przygotowanych rodziców. Rodzicielstwo to codzienne zmaganie się z różnymi sytuacjami, które nie zawsze są przyjemne. Zwłaszcza, jeżeli dziecko ma trudny charakter i bywa bardzo uparte. Trudne zachowania dzieci często wzbudzają w rodzicach frustrację, która najczęściej powoduje błędy wychowawcze, zaogniające jedynie sytuację. Uparte dziecko można spacyfikować, jednak aby tego dokonać należy przede wszystkim zachować spokój i poznać kilka skutecznych metod. Wszystko po to, aby dziecko lepiej funkcjonowało wśród rówieśników i społeczeństwa, a rodzice mogli budować z maluchem zdrowe relacje.

Trudne zachowania dzieci

jak postępować z upartym dzieckiem Dzieci, pomimo że wydawać by się mogło, że są w pełni wychowywane przez rodziców, rodzą się z własnym, indywidualnym charakterem. Dlatego często, pomimo starań rodziców, pojawiają się trudne zachowania. Dzieci, które zaczynają być niegrzeczne, najczęściej testują cierpliwość swoich rodziców i sprawdzają, jak daleko mogą się posunąć. Wiele rodziców nie wie jak postępować z niegrzecznym dzieckiem i popełnia zasadnicze błędy. Często biorą się one także z niewłaściwych wzorców, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Rodzice, którzy nie wiedzą jak postępować z upartym dzieckiem, najczęściej jeszcze bardziej pogarszają sytuację, przez co maluch zamyka się w sobie lub co gorsza, zaczyna się zachowywać znacznie gorzej.

Uparte dziecko – jak postępować

Żeby dowiedzieć się jak postępować z upartym dzieckiem, należy zrozumieć skąd biorą się takie zachowania. Najczęściej uparty maluch buntuje się przeciwko rodzicom, którzy chcą narzucić mu własne zdanie. To zadaniem mamy i taty jest przedstawienie problemu tak, aby dziecko miało poczucie, że samo decyduje o pewnych kwestiach. Czasami zamiast kazać zrobić coś dziecku, można dać mu alternatywę, która i tak zmusi go do wykonania tej czynności. Jednak w głowie malucha pozostanie myśl, że podjął świadomą decyzję, która nie była przez nikogo narzucona. Warto także pamiętać, że upór może być częścią osobowości dziecka. Należy mu tłumaczyć dlaczego w niektórych sytuacjach warto odpuścić i posłuchać innych, jednak nie warto zmieniać dziecka na siłę. Uparty maluch może okazać się w przyszłości asertywnym dorosłym, który po prostu wie jak postawić na swoim i nie da sobie w kaszę dmuchać. Każde dziecko jest inne, a trudne zachowania, pojawiają się zawsze. Warto rozmawiać z dzieckiem, zachowując spokój i zapytać się go co czuje w danej chwili, dlaczego reaguje gniewem lub złością. Może się okazać, że z danym problemem bardzo łatwo się uporać, jednak to rodzic musi być świadomy jak to zrobić.