Połóg po porodzie – czas trwania, higiena podczas połogu

Połóg po porodzie to czas równie ważny co sam poród. Dlatego też warto o nim jak najwięcej wiedzieć. Ile standardowo trwa połóg po porodzie naturalnym, a ile po cesarskim cięciu? Jakich zasad higieny należy przestrzegać w tym specjalnym okresie? Czy można wtedy współżyć ze swoim partnerem?

11

Wszystko o połogu

Połóg rozpoczyna się już pod koniec porodu, a właściwie to jest on nawet po prostu ostatnią fazą porodu. Czas jego trwania to zazwyczaj kilka tygodni, przy czym po cesarskim cięciu może być on nieco dłuższy i bardziej uciążliwy dla młodej mamy. Musimy pamiętać, by w tym czasie dać sobie odpocząć, zregenerować się po trudach porodowych i ciążowych, które bardzo wysiliły nasz organizm. Wiem, ze nie jest to łatwe, bo maleństwo płacze, chce jeść, trzeba mu zmieniać pieluszki etc., ale naprawdę warto połóg przeżyć właściwie, by szybko w pełni wrócić do formy.

Co dzieje się z nami w trakcie połogu? Przede wszystkim macica zaczyna się obkurczać, wracając do rozmiarów sprzed porodu. Musi się ona po prostu zregenerować. Jeśli natomiast chodzi o higienę, w trakcie połogu powinna ona zostać znacznie zmniejszona. Nie można bowiem dopuścić do jakichkolwiek infekcji, na które bardziej są wtedy narażone nasze okolice intymne. Zalecane jest też ograniczenie stosunków seksualnych lub proszenie partnera by założył prezerwatywę, co ochroni nas przed ewentualnymi bakteriami.