Jak pielęgnować zęby małych dzieci?

To, jak zadbamy o zęby naszej pociechy w jej dzieciństwie, będzie się odwdzięczało w dorosłym życiu dziecka. Dlatego też my – rodzice – musimy starać się budować w szkrabach dobre nawyki od samego początku. Jak to robić? O czym należy w szczególności pamiętać?

źródło: siewie.pl

źródło: siewie.pl

Dzieci mniej niż dwuletnie

Roczne czy dwuletnie dzieci jeszcze nie potrafią same czyścić zębów. Dlatego też po każdym karmieniu najmłodszych dzieci ich zęby lub nawet same dziąsła przemywajmy używając gazika zamoczonego w delikatnym, antybakteryjnym naparze z rumianku. Z czasem można też kupić miękkie, wykonane z silikonu szczoteczki, które zakłada się na palec. Mają one pojedyncze pęczki lekkiego włosia, które w połączeniu z pastą dedykowaną takim maluszkom doskonale zadbają o zęby naszego synka czy córeczki.

Dzieci trzy-pięcioletnie

Od początku starajmy się przekonać dziecko, że mycie zębów to zabawa. Wykonujmy ją razem z naszym dzieckiem, które w tym wieku lubi brać przykład z dorosłych. Na nic się więc zda namawianie do mycia zębów, jeśli sami nie będziemy tego robili. Do piątego roku życia zęby szczotkować powinno się wyłącznie ruchami okrężnymi. Jeśli malec sobie z nimi nie radzi – pomóżmy mu biorąc jego rękę w swoją i razem w ten sposób myjąc ząbki. Pasta dziecięca musi zawierać fluor. Samo mycie wykonujmy natomiast minimum dwa razy na dzień.