O czym trzeba pamiętać lecąc samolotem w ciąży?

Polacy coraz częściej wyjeżdżają za granicę. Jest to głównie emigracja zarobkowa, która niejednokrotnie nie wiąże się z chęcią stałego przebywania poza Polską. A już na pewno do kraju chce się wrócić na tak ważne i rodzinne święta jak Boże Narodzenie. Gdy jednak akurat jesteś w ciąży, powrót nie tylko samochodem, ale i samolotem może być sporym wyzwaniem. Zwłaszcza, jeśli jest to lot kilkugodzinny. By odpowiednio się do niego przygotować i właściwie przetrwać powinnaś pamiętać o kilku istotnych sprawach.

Lecieć czy nie lecieć?

źródło: karusek.pl

Lot samolotem to nie tylko konieczność przebywania przez dłuższy czas w jednym pomieszczeniu czy podobnej pozycji, ale też często sytuacja wywołująca podwyższony poziom stresu. Każdy z tych czynników może być zagrożeniem dla rosnącego w Tobie dziecka. Dlatego też jeśli nie musisz lecieć, to nie leć. Jednak gdy podróż jest konieczna, wybierz na nią czas drugiego trymestru ciąży. W pierwszych trzech miesiącach ciąży loty są zdecydowanie odradzane, zaś w trzech ostatnich – mogą wiązać się z wystąpieniem takich dolegliwości jak ból głowy, wymioty czy mdłości, których powodem będą między innymi nagłe zmiany ciśnienia powietrza.

Przed lotem

źródło: blogspot.com

Gdy już zdecydowałaś się na lot sprawdź koniecznie, czy przewoźnik nie wymaga od Ciebie specjalnego zaświadczenia wydanego od Twojego lekarza prowadzącego. Musi być na nim napisane, że możesz odbyć podróż lotniczą. Jego brak będzie równoznaczny z niemożliwością wejścia na pokład, co może znacznie skomplikować podróż.

W trakcie lotu

źródło: nymetroparents.com

Wsiadłaś już do samolotu i przed tobą dwie, sześć czy więcej godzin lotu. Pamiętaj, by co jakiś czas (średnio co 30 minut) odbyć krótki spacer, chociażby do toalety. Częściej zmieniaj też pozycje, w których siedzisz, stawiając na te bardziej leżące. Może Ci się też przydać mała butelka niegazowanej wody czy ciepły koc, który zapewni odpowiedni poziom ciepła Twojemu ciału.