Jak nauczyć małe dziecko czytać

Wiele poradników dziecka proponuje różne metody jak nauczyć małe dziecko czytać. Wielu rodziców staje przed ciężkim wyborem – czy uczyć malucha czytać, czy nie odbiera się mu tym samym dzieciństwa. Z drugiej strony większość rodziców wierzy, że nasze dziecko może osiągnąć znacznie więcej i robią wszystko, aby ich maleństwo miało jak najlepszy start. Zastanawiając się jak nauczyć małe dziecko czytać należy pamiętać, że nauka od najmłodszych lat powinna być dla obu stron, czyli dziecka i rodzica, przede wszystkim przyjemnością. Zmuszając nasze dziecko do pracy, nakazując mu ślęczenia nad książkami, można je jedynie zniechęcić i zburzyć jego głód wiedzy i poczucie własnej wartości. Istnieje wiele poradników, traktujących o tym jak nauczyć dziecko czytać, jednocześnie nie zniechęcając go do dalszego odkrywania słów i ich znaczeń.

Poradnik dziecko

jak nauczyć małe dziecko czytać jak nauczyć małe dziecko czytać Rodzice, zastanawiający się nad tym jak nauczyć małe dziecko czytać, mogą korzystać z wielu poradników, które dostępne są w internecie lub księgarniach. Dobrym rozwiązaniem jest także skorzystanie z porad logopedy, który wskaże najbardziej skuteczne metody nauki. Decydując się na zakup poradnika dla dziecka, należy zwrócić uwagę na jego jakość. Warto wybierać pozycje wspierane przez ośrodki naukowe lub stowarzyszenia lekarskie. Dobrym rozwiązaniem jest także zajrzenie do opinii innych rodziców. Na rynku dostępnych jest wiele poradników, jednak nasze dziecko powinno korzystać jedynie ze sprawdzonych metod, które nie wyrządzą mu krzywdy. Ucząc małe dziecko czytać bardzo istotne jest odpowiednie podejście oraz wspieranie się wartościowymi materiałami.

Jak nauczyć małe dziecko czytać

Od jakiego wieku można uczyć dziecko czytać? Mówi się, że nawet niemówiące maluchy, można uczyć czytać. Jak to możliwe? Wszystko dzięki metodzie globalnej, o której z pewnością słyszeli wszyscy rodzice zastanawiający się jak nauczyć małe dziecko czytać. Jest to metoda polegająca na zapamiętywaniu wyglądu słów i czytaniu ich całościowo, nie zaś litera po literze, jak to się dzieje w późniejszym wieku. Nawet paromiesięczne maluchy mają zadziwiającą pamięć fotograficzną. Prezentowanie więc pojedynczych, napisanych słów, połączonych z wymową, przykładowo na kartach, na których znajduje się słowo i obrazek, może ułatwić naukę czytania w przyszłości i sprawić, że w wieku kilku lat dziecko będzie już sprawnie czytało. Należy także pamiętać, że nasze dziecko poprzez czytanie, może także szybciej nauczyć się innych rzeczy, takich jak ortografia oraz poprawna polszczyzna. Dodatkowo, im dziecko szybciej nauczy się poprawnej wymowy, tym mniejsze prawodobieństwo występowania wad wymowy.