Mleko modyfikowane dla niemowląt

Jeśli z różnych powodów mama nie może lub nie chce karmić piersią, lub też ma za mało pokarmu, naturalne mleko zastępowane jest wówczas już od pierwszych dni życia mlekiem modyfikowanym. To współcześnie produkowane służy nie tylko zaspokajaniu głodu, ale przede wszystkim zawiera składniki, które przyczyniają się do prawidłowego rozwoju małego dziecka. Na rynku dostępne są również produkty, które przeznaczone są dla dzieci z różnymi problemami – alergiami czy kolkami.

Dlaczego mleko modyfikowane, a nie krowie?

Mleko krowie nie jest odpowiednie dla niemowląt, ponieważ zawiera za mało witamin i żelaza, a za dużo białka i sodu, a układ pokarmowy maleństwa na tym etapie rozwoju nie poradzi sobie z trawieniem takiego mleka. Mleko modyfikowane natomiast, produkowane na bazie mleka krowiego, jest poddawane specjalnym procesom technologicznym, w wyniku których jego skład jest zmieniany czyli modyfikowany – stąd nazwa mleko modyfikowane. Producenci ciągle ulepszają technologię modyfikacji, aby zbliżyć produkt końcowy jak najbardziej do składu naturalnego pokarmu od matki. Najprościej mówiąc, w procesie modyfikacji mleka krowiego, zmianie ulegają proporcje białek i tłuszczów, obniżeniu ulega ilość sodu, potasu i chloru, a zwiększa się natomiast zawartość witamin, żelaza, wapnia i cynku.

Mleko modyfikowane nie służy jednak tylko najmniejszym dzieciom, do ukończenia przez nie pierwszego roku życia. Zaleca się pozostawienie tego mleka w diecie dzieci do ukończenia przez nie trzeciego roku życia, ponieważ mleko krowie nadal nie jest dla nich odpowiednie.

www.mamazone.pl

Źródło: www.mamazone.pl

Jakie mleko modyfikowane wybrać?

Wybór mleka modyfikowanego zależy przede wszystkim od wieku dziecka – inne podamy noworodkowi, a inne trzylatkowi. Producenci oferują szeroką gamę produktów przeznaczonych dla poszczególnych okresów rozwoju maluchów. Najczęściej dzieli się mleko na początkowe, przeznaczone dla niemowląt od urodzenia, do ukończenia przez nie czwartego miesiąca życia, kolejno – mleko następne, dla dzieci powyżej czwartego miesiąca życia oraz mleko dla dzieci powyżej pierwszego roku życia, wzbogacone odpowiednio do potrzeb żywieniowych dzieci w tym wieku. Zmianę mleka przeprowadza się stopniowo, tak aby organizm dziecka mógł się spokojnie i bez większego dyskomfortu do nowego mleka przyzwyczaić. Są również mleka przeznaczone dla dzieci z różnymi problemami, przede wszystkim alergią pokarmową. Są one w szczególny sposób produkowane, aby zapewnić komfort takim maluszkom.

Wybierając pierwsze mleko dla maluszka można również sugerować się rankingami najchętniej wybieranych produktów. Można je znaleźć tutaj: http://www.okazje.info.pl/delikatesy/mleko-dla-dzieci/

Jak przygotować mleko do podania dziecku?

Mleko modyfikowane sprzedawane jest najczęściej w formie proszku, który w odpowiednich proporcjach, podanych przez producenta, należy rozrobić z wodą. Mleko należy podawać ciepłe. Każde opakowanie mleka modyfikowanego zawiera dokładna instrukcje jego przygotowania, z uwzględnieniem ilości proszku i wody. Bezwzględnie należy przy tym pamiętać o zachowaniu higieny. Mleko przygotowuje się bezpośrednio przed podaniem, nie wolno go przechowywać do spożycia dłużej niż jedna godzinę. Akcesoria do przyrządzania mleka muszą być wysterylizowane.

mojniemowlak.pl

Źródło: www.mojniemowlak.pl

Przechowywanie mleka modyfikowanego

Aby mleko modyfikowane zachowało swoje właściwości, musi być odpowiednio przechowywane. Zarówno przed, jak i po otwarciu opakowania, należy je przechowywać w temperaturze pokojowej, czyli poniżej 25 stopni, w suchym miejscu. Nie należy przesypywać mleka do innych pojemników niż opakowanie fabryczne. Mleko po otwarciu zachowuje swoje właściwości przeciętnie przez cztery tygodnie. Zawsze trzeba to jednak sprawdzić na opakowaniu.