Leczymy katar u niemowlaka

Katar u niemowląt zdarza się często. Jest to niegroźna dolegliwość, której jednak nie powinniśmy lekceważyć. Potrafi mocno dać się we znaki zarówno dziecku, jak i rodzicom. Oto kilka domowych sposobów, które możemy zastosować.

Mom check the temperature of ill baby

Nieżyt nosa najczęściej jest wywoływany przez zakażenie wirusowe lub przez zanieczyszczenie powietrza. Czasami wiąże się on z alergią. Jego pierwsze objawy to rozdrażnienie, kichanie oraz wyciek płynnej wydzieliny z nosa. Nie lekceważmy kataru u maluchów. Nieleczony może wywołać poważne komplikacje, między innymi zapalenie zatok, oskrzeli i płuc.

Lecząc katar pamiętajmy, aby podawać maluchowi dużo płynów. Wtedy wydzielina będzie płynniejsza. Dzięki temu łatwiej będzie ją usunąć. Nosek niemowlaka oczyszczamy przy użycia aspiratora (dostępnego np. tutaj: http://www.okazje.info.pl/dla-dziecka/aspiratory-dla-dzieci/), wody morskiej, soli fizjologicznej oraz inhalacji. Aby zastosować tą ostatnią metodę nalejmy do garnka około dwóch litrów wody i dodajmy dwie łyżki soli. Warto wybierać sól kuchenną, ponieważ nie powinna uczulić dziecka. Zagotowujemy wodę i stawiamy naczynie obok łóżeczka dziecka. Podrażnioną skórę wokół noska możemy smarować maścią majerankową. Jeżeli dolegliwości nie miną w ciągu kilku dni udajmy się do lekarza.

W okresie grzewczym warto zakupić do pokoju dziecka nawilżacz powietrza. Ułatwia on oddychanie. Przynosi również ulgę podczas bólów gardła i nieżytu nosa. Obecnie na rynku mamy szeroki wybór urządzeń, które dopasujemy do każdego wystroju wnętrza.