Jakie badania zrobić przed zajściem w ciąże?

Planując ciąże warto zadbać nie tylko o odpowiednią dietę, ale też wykonać kilka badań i zwrócić uwagę na stan zdrowia przyszłej mamy. Dzięki nim zyska się pewność, że dziecko będzie rozwijało się prawidłowo, a ciąża będzie przebiegała spokojnie i bez większych kłopotów.

Hormony tarczycy

źródło zdjęcia: babyonline.pl

Kłopoty z hormonami tarczycy mogą powodować wiele komplikacji, a przede wszystkim niepłodność. Niedoczynność może doprowadzić do poronienia i przedwczesnego porodu. Poza tym ma wpływ na słabszy rozwój tarczycy dziecka. Warto więc zrobić to badanie tym bardziej, że wiele schorzeń tarczycy przebiega bez widocznych objawów.

Wizyta u dentysty

Niestety próchnica u ciężarnej kobiety może wywołać przedwczesny poród. Dobrze więc wyleczyć chore zęby, usunąć kamień i wzmocnić szkliwo wykonując fluoryzację. W czasie ciąży zęby stają się słabsze na przykład z powodu większej ilości glukozy w ślinie czy dlatego, że dziecko pochłania cenne substancje od mamy w tym wapń.

Badania na obecność toksoplazmozy

Przed zajściem w ciąże trzeba wykonać badania w kierunku przeciwciał toksoplazmozy. Dobrze powtarzać je potem w każdym trymestrze ciąży. Zarażenie tym pasożytem może uszkodzić lub zabić płód albo doprowadzić do poronienia. Po urodzeniu się dziecka zakażenie może u niego spowodować nawet upośledzenie umysłowe. Pasożytem Toxoplasma gondii człowiek zaraża się jedząc zanieczyszczone owoce i warzywa lub niedogotowane mięso lub surowe mleko. Głównie do zakażenia dochodzi za pośrednictwem ptaków i zwierząt. A choroba przebiega bezobjawowo, dlatego przed zajściem w ciąże i jej trakcie warto mieć pewność, że się jej nie przechodzi.

źródło zdjęcia: babyonline.pl

Wykonaj cytologie

To badanie powinno wykonywać się 1 w roku bez względu na to czy planuje się ciąże. Dzięki niemu można wykryć zmiany przed-nowotworowe i nowotworowe w obrębie szyjki macicy. Badanie to daje również kontrole nad zakażeniami, które mają istotny wpływ na życie seksualne, przebieg ciąży i zdrowie noworodka.

Jak uniknąć konfliktu serologicznego?

Jeśli ty i partner macie rożne grupy krwi i czynniki Rh warto poinformować o tym ginekologa. Dzięki temu poziom przeciwciał u ciężarnej będzie regularnie sprawdzany, a około 28 tygodnia podana zostanie kobiecie immunoglobina anty-D, która zapobiegnie powstawaniu przeciwciał na krwinki dziecka. Ponowny zastrzyk będzie potrzebny też po porodzie. Dzięki niemu płód nie będzie narażony na anemie, żółtaczkę albo nawet obumarcie.

źródło: odberbecia