Jak zapewnić dziecku długi, zdrowy sen?

Długi, zdrowy sen, jest dobry zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodziców, którzy w tym czasie mogą albo sami spać, albo wykonać sporo innych, niezbędnych czynności. Jak jednak zapewnić swojemu dziecku wysoki komfort snu? Co zrobić, by spało ono spokojnie i budziło się w pełni wyspane?

spanie

Po pierwsze – aby maluch dobrze spał w nocy, powinien się przed snem zmęczyć. Dlatego w ciągu dnia zapewnij mu dużo różnorodnych aktywności – spacerów, zabawek stymulujących i innych tego typu. Nie dość, że rozbudzisz nimi u dziecka ciekawość świata, to jeszcze zapewnisz kamienny sen. Kolejna rzecz to nierozbudzanie w nocy. Jeśli musimy nakarmić maluszka czy zmienić mu pieluszkę to zróbmy to bardzo delikatnie, nie zapalając dużego światła ani nie podowując większych hałasów.

Bardzo pomocne są też stałe rytuały przed snem – bajka w telewizji, kąpiel, czytanie książki. Czynności te uspokoją i wyciszą naszą pociechę. Jeśli chodzi o kolację – powinna być ona syta, ale lekka. Starszemu dziecku oprócz mleka możesz podawać na przykład lekkie kaszki zbożowo-mleczne. I ostatnia rzecz, naszym zdaniem konieczna. Przed spaniem zapewnij dziecku maksymalny poziom poczucia bezpieczeństwa. Przytul swojego malca, pogłaszcz go, zaśpiewaj kołysankę etc.