Jak leczyć przeziębienie w ciąży? cz. I

Okres wzmożonych przeziębień nie omija nikogo, także przyszłych mam. Jednak będąc w ciąży trzeba zdecydowanie bardziej uważać na to, jakie leki są przez nas przyjmowane. To bowiem, co pomoże mamie, może niekiedy zaszkodzić jej dziecku. Dlatego też przedstawiamy listę tego, co można, a czego nie można zażywać w oczekiwaniu na narodziny maleństwa.

Gdy dopadnie nas przeziębienie, najlepiej zacząć leczyć się domowymi sposobami. Gorące napary czy wygrzanie się pod kołdrą to coś, co może szybko pomóc w początkowej fazie choroby. Gdy jednak infekcja dalej się rozwija, należy koniecznie udać się do lekarza. Tylko on może dokładnie określić, co nam jest i jaki lek będziemy musiały zażyć. I pamiętajmy: preparat, który obecnie mamy w apteczce i którego używałyśmy przed ciążą nie zawsze będzie wskazany.

Sposoby na katar

źródło: dzieci.pl

Jednym z podstawowych objawów przeziębienia jest katar. Jeśli jest on niewielki, do jego zwalczania użyjmy takich domowych środków jak cebula czy czosnek. W ich skład wchodzą fitoncydy, mające działanie zbliżone do antybiotyku i będące bardzo skutecznymi w początkowych fazach infekcji. Do nosa można zakraplać też sól fizjologiczną bądź roztwór wody morskiej. Skuteczne okażą się również inhalacje z wody z solą bądź oczyszczoną sodą, a także witamina C w ilości do jednego grama na dobę.

Zdecydowanie unikaj dłuższego stosowania kropli do nosa (np. Acatar, Tyzine), które obkurczają śluzówkę, gdyż ich nadużycie może prowadzić do wtórnego obrzęku nosowej błony śluzowej, a przez to do problemów z oddychaniem. W ciąży odradzane są też wszelki leki, w skład których wchodzi pseudoefedryna (np. Gripex, Modafed, Ibuprom zatoki, Cirrus).

Sposoby na kaszel

źródło: we-dwoje.pl

Kaszel, który najczęściej pojawia się w kilka dni po katarze, nie zawsze da się wyleczyć samemu. Różne są bowiem rodzaje kaszlu (np. suchy, mokry), a także przyczyny jego powstania (np. spływająca do gardła wydzielina kataralna, zmiany w oskrzelach). Lekarz może zalecić więc leki przeciwkaszlowe, wykrztuśne lub nawet antybiotyki.

Z domowych metod możemy też zastosować inhalacje z rumianku bądź wody z solą, a także niektóre środki ziołowe, w tym z babki lancetowatej czy prawoślazu. Unikajmy natomiast syropów z kodeiną, która może uszkodzić płód oraz z guajakolem. Odradzane są więc takie leki jak między innymi Acodin, Actavis czy Thicodin. Nie wolno też długo chodzić z uciążliwym kaszlem, gdyż może on w skrajnych przypadkach prowadzić do przedwczesnych skurczów macicy wywołujących poród.