Ile powinno się ważyć w ciąży?

Ciąża to czas, w którym zwiększa się nie tylko nasz brzuch, ale i ogólna masa naszego ciała. Jest to proces całkowicie naturalny, który ma zapewnić maluszkowi odpowiednie warunki do rozwoju. Pytanie tylko ile można przytyć w ciąży? Bo, wbrew pozorom, nad ciążowym przyrostem masy trzeba zachowywać bardzo precyzyjną kontrolę.

źródło: tescolovesbaby.pl

źródło: tescolovesbaby.pl

Ogólnie lekarze mówią, że przez całą ciążę najlepiej jest przytyć od około 11 kg do około 16 kg. Oczywiście mamy, które przed ciążą były szczuplejsze, mogą przybrać na masie nieco więcej (około 18 kg), zaś te mające na co dzień problemy z otyłością – nieco mniej. Najmniejszy wzrost masy następuje w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Wynosi on wtedy średnio 1-2 kg. Na koniec tego trymestru ciąża dopiero zaczyna być widoczna.

Kolejne trzy miesiące to dodatkowe około 6 kg wagi, zaś w ostatnim trymestrze waży się kolejne około 5 kg więcej. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie kobiety tyją w ciąży w tym samym tempie. Prawidłową wagę dla każdej mamy określa indywidualnie lekarz prowadzący i to on dokładnie powie Ci, czy Twoja masa jest odpowiednia.

Co składa się na te dodatkowe kilogramy? Przede wszystkim ciężar dziecka, które waży średnio około 4 kg. Reszta „nadprogramowej” masy to waga płynu owodniowego, łożyska, podwyższonej objętości krwi, zwiększonej macicy i biustu oraz tkanka tłuszczowa niezbędna jako rezerwa energii niezbędna w trakcie karmienia piersią.