Dlaczego dziecko nie opowiada o dniu spędzonym w przedszkolu

Pierwszym pytaniem rodziców gdy odbierają z przedszkola swoją pociechę jest „Jak dzisiaj było w przedszkolu” lub „Co dzisiaj ciekawego robiłeś w przedszkolu”. I ku ich rozczarowaniu napotykają ścianę milczenia. Budzi to niepokój i kieruje myśli na niebezpieczny tor – czy na pewno w przedszkolu wszystko jest w porządku, czy dziecku nie dzieje się krzywda.

Tymczasem reakcja dziecka na spędzony w przedszkolu dzień jest jak najbardziej normalna, pod warunkiem, że nie widzimy jakichś innych niepokojących objawów i dziecko zachowuje się normalnie.
Generalnie, jeśli chcemy się dowiedzieć co dziecko robiło w danym dniu w przedszkolu, najlepiej zapytać wychowawcę. Często bowiem okazuje się, że dziecko kwituje dzień zdaniem, że nic nie robiło, albo nie pamięta co robiło, tymczasem wychowawca pokazuje nam całą teczkę pięknych prac plastycznych czy rozpiskę zajęć dodatkowych z danego dnia. Okazuje się niejednokrotnie, że nasz maluch to udzielająca się na zajęciach dusza towarzystwa.

mon150042

Źródło: www.iclipart.com

Dlaczego zatem dziecko nie opowiada samo, skoro jednak działo się dużo ciekawych rzeczy? Dzieci bardzo często nie lubią lub zwyczajnie nie potrafią opowiadać o tym, co było w przedszkolu. Często również uważają, że to, co się działo w ciągu dnia jest oczywiste i nie wymaga szczególnej uwagi czy opisywania rodzicom. Pozostaje nam cierpliwie poczekać aż dziecko będzie miało taki moment, że zacznie opowiadać wszystko na raz, bez wyraźnej chronologii czy konsekwencji, mówiąc o tym co mu się akurat w danej chwili przypomniało. Niemniej jednak zawsze się czegoś z tych spontanicznych czy nawet chaotycznych opowieści dowiemy, choć odrobinę zaspokajając swoją ciekawość i uspokajając myśli.