Czym zastąpić mleko u dzieci ze skazą białkową?

Skaza białkowa, czyli uczulenie głównie na mleko krowie i jego przetwory, które objawia się zmianami skórnymi, jest u maluchów coraz częstsze. Jednak dziecku mleko podawać mimo to warto. Trzeba tylko to krowie zastąpić innym, najlepiej roślinnym. Co mamy do wyboru? Jakie mleka roślinne możemy podawać swoim dzieciom? Czym się wyróżniają poszczególne z nich?

12

Rodzaje mlek roślinnych

Najpopularniejsze i zarazem najłatwiej dostępne jest mleko sojowe. Ma ono bardzo bogaty smak, a w jego składzie znajdziemy dużo białka. Co ważne, nie zawiera ono tłuszczów nasyconych. Idąc dalej, polecamy Wam mleko kokosowe. Jest ono zazwyczaj gęste i ma równie bogaty smak co sojowe. Jednak dla tych, któzy nie chca podawać maluchom zbyt wiele tłuszczów mamy kiepską informację – mleko kokosowe zawiera sporo tłuszczów nasyconych.

Orzeźwiający smak, bardzo ciekawy – to coś, co wyróżnia mleko migdałowe. Jest ono naprawdę pyszne, choć dość drogie i zdecydowanie trudniej dostęne niż powyższe. Ma ono jednak niewiele nasyconych tłuszczów. I ostatni rodzaj mleka roślinnego, czyli mleko ryżowe. Jest słodziutkie i rzadkie, a przez to dodane na przykład do zbożowych płatków doda im słodkiego smaku.

Jak więc widać, jeśli nasze dziecko ma skazę białkową, nie musimy się wcale martwić, gdyż z powodzeniem, zastąpimy jedno mleko innym.