O czym trzeba pamiętać na początku ciąży?

Właśnie dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży. Po chwilach naturalnej euforii, która towarzyszy tej wiadomości, przychodzą pytania: Co muszę zrobić w pierwszych i kolejnych miesiącach? Jak zmienić swoje codzienne nawyki? Z kim warto porozmawiać? Co załatwić?

ciaza

Wybierz lekarza

Po pierwsze i najważniejsze: wybierz lekarza, który będzie prowadził Twoją ciążę. Jeśli nie masz zaufanego ginekologa, popytaj o niego wśród innych kobiet z grona rodziny czy znajomych, które niedawno były w ciąży. Możesz też skorzystać z for internetowych dla przyszłych mam. Pierwsza wizyta w gabinecie, poza tą potwierdzającą ciążę, powinna się odbyć między ósmym a dwunastym tygodniem życia dziecka. Wtedy to zostaniesz skierowana na odpowiednie badania, zostanie założona Ci karta ciąży, a także ustalony będzie plan przyszłych wizyt.

Wizyta u dentysty

Zęby najlepiej wyleczyć na samym początku ciąży. I nie chodzi tu tylko o to, że im większy brzuch, tym ciężej będzie Ci się wybrać na wizytę. Próchnica czy stany zapalne mogą bowiem powodować niespodziewany ból, a także być źródłem zakażenia całego organizmu. Organizmu, którego częścią jest Twoje dziecko.

Rozmowa z szefem

Co do zasady nie masz obowiązku, by mówić szefowi o swojej ciąży. Jednak zdecydowanie lepiej to zrobić. Jako przyszłej mamie przysługuje Ci bowiem wiele dodatkowych uprawnień. Przede wszystkim jeśli trafisz na zwolnienie chorobowe, wtedy zapłacą Ci za nie nie 80% pensji, a całą jej kwotę. Możesz też w czasie pracy wychodzić do lekarza.

Odstresuj się

Zwłaszcza, jeśli to Twoja pierwsza ciąża, na jej początku z pewnością będziesz się częściej denerwowała. Bo przecież to dla Ciebie zupełnie nowy stan. Dlatego też przede wszystkim staraj się o nim dowiedzieć jak najwięcej czytając książki czy specjalne portale internetowe. Poza tym jeśli jakaś osoba czy sytuacja stale Cie stresuje, staraj się jej unikać. Nie zawsze jest to możliwe, ale częściowo – bez wątpienia się uda.