Czy można od małego być wegetarianinem?

Naszemu dziecku, chcemy przekazywać nasze poglądy dotyczące świata i sposób w jaki my żyjemy. Z drugiej strony martwimy się o zdrowie i prawidłowy rozwój naszej pociechy. Czy w rodzinie gdzie rodzice są wegetarianami obie sytuację muszą się wykluczać?

Mama z dzieckiem

Wiele znaczeń

Ludzi, którzy odbiegają od tradycyjnych nawyków żywieniowych związanych z produktami pochodzenia zwierzęcego, ogólnie określamy terminem- wegetarianizm. Tymczasem jesteśmy w stanie rozróżnić wiele rodzajów takiej diety. Jest to m.in.

  • Weganizm- ta odmiana odrzuca zarówno mięso, jak i same produkty pochodzenia zwierzęcego, np. jaja lub nabiał.
  • Laktowegetarianizm- dopuszcza spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego

Wegetarianka w ciąży

Mit mówiący o tym, że wegetarianizm prowadzi do poronienia ostatnimi czasy odchodzi w zapomnienie. Nie można jednak zaprzeczyć, że samodzielne utrzymanie diety wegetariańskiej w czasie ciąży nie jest prostym zadaniem. W związku z tym przyszła matka powinna udać się do dietetyka, który pomoże ułożyć jej odpowiednią dietę. Dobrze skomponowane posiłki wegetariańskie pokryją zapotrzebowanie na wapń, żelazo i witaminy. Są to składniki konieczne  do prawidłowego rozwoju dziecka i jeśli któregoś zabraknie, lekarz zapewne zaleci przyjmowanie odpowiedniego preparatu do wyrównania niedoboru. Pamiętajmy, aby żadnych specyfików nie przyjmować bez konsultacji z lekarzem.

Mały wegetarianin

Za bezpieczny dla dziecka uznaje się laktowegetarianizm, wybranie jednak dla dziecka diety bezmięsnej wymaga od rodziców dojrzałości. Nie można zapominać w takich wypadkach o wizytach u dietetyka i lekarza, który w razie niedoboru pewnych witamin przepisze odpowiedni preparat.