Cukrzyca ciążowa – czy trzeba się jej bać?

Coraz częściej słyszy się, że z ciążą może wiązać się cukrzyca. Jest to niestety prawda. Na tę chorobę możesz zapaść nawet wtedy, gdy wcześniej nie miałaś podobnych problemów. I mimo, że związana ze zmianami hormonalnymi cukrzyca ciążowa nie jest zazwyczaj niebezpieczna, nie należy jej lekceważyć. Nieleczona bowiem może być groźna tak dla mamy, jak i dla noszonego przez nią dziecka. Dlatego, jeśli lekarz stwierdził u ciebie prawdopodobieństwo cukrzycy, przeczytaj poniższe rady.

Pregnant woman lying in bed with chocolates smiling

Ile ciężarnych choruje na cukrzycę?

Według najnowszych badań na cukrzycę ciążową zapada koło 3-4% kobiet. Powodem jej pojawienia się jest zaburzone działanie wytwarzanej przez trzustkę insuliny. Zdarza się też tak, że insulina praktycznie przestaje być wytwarzana. Za taki stan rzeczy odpowiada przede wszystkim laktogen – hormon niezbędny do produkcji mleka.

Jak długo trwa cukrzyca ciążowa?

Cukrzyca ciążowa nie pojawia się od razu. Najczęściej diagnozuje się ją w drugim-trzecim trymestrze ciąży, zwłaszcza około dwudziestego czwartego-dwudziestego ósmego tygodnia. Co ważne, większość kobiet przestaje na nią chorowań w szóstym-ósmym tygodniu po porodzie. Trzeba jednak pamiętać, że prawie połowa kobiet mających cukrzycę ciążową może później mieć predyspozycje do cukrzycy typu 2.

Wykrywanie cukrzycy ciążowej

Diagnostyka cukrzycy ciążowej jest bardzo łatwa. Każda ciężarna kobieta będąca pod opieką lekarza ginekologa ma bowiem wykonywane badania krwi pod kątem między innymi cukrzycy. Przeprowadza się je dwukrotnie – zaraz po stwierdzeniu ciąży oraz właśnie między wspomnianym dwudziestym czwartym a dwudziestym ósmym tygodniem.

Jak często trzeba badać cukier mając cukrzycę ciążową?

Jeśli lekarz zdiagnozował u Ciebie cukrzycę ciążową, będziesz musiała codziennie sprawdzać poziom cukru w swojej krwi. Utrzymywanie właściwego poziomu glukozy to bowiem zapewnienie bezpieczeństwa mającemu się narodzić maluszkowi. Badania kontrolne wykonywać można samodzielnie w domu korzystając z glukometru.

Cukrzyca ciążowa a dieta

Mając cukrzycę ciążową musisz specjalnie uważać na to, co jesz i dokładnie pilnować swojej wagi. Najlepiej posiłki spożywać pięć-sześć razy dziennie w małych porcjach. Stawiaj zwłaszcza na chude wędliny, białe mięso oraz ryby. Polecane są także mniej słodkie owoce, zielone warzywa i produkty pełnoziarniste. Oczywiście jedz zdecydowanie mniej słodyczy, białego pieczywa czy tłuszczów zwierzęcych.