Co zrobić kiedy maluch nie chce spać w nocy?

Mając małe dziecko wcale nie trzeba stale cierpieć z powodu braku snu. Trzeba tylko stworzyć maluchowi odpowiednie warunki do zasypiania i kłaść go w odpowiednim momencie. Oto kilka przyczyn bezsenności dziecka.

Zły dobór godzin drzemek

Przyczyną bezsenności może być zbyt duża ilość drzemek w ciągu dnia albo za mały odstęp pomiędzy ostatnią, a właściwym snem. Metodą na poradzenie sobie z tym kłopotem może być przesuniecie ostatniej z nich na wcześniejsza porę. Jeśli natomiast dziecko wcześnie się budzi warto położyć go godzinę później niż do tej pory.

źródło zdjęcia: m.poradnikzdrowie.pl

Głód

Noworodek pije mleko także w nocy, ponieważ ma mały brzuszek i nie najada się na zapas. W czasie takiego karmienia warto zadbać o przyciemnione światło w pokoju. Nie można też w tym momencie się z nim bawić ani do niego mówić. Jeśli starszy maluch domaga się mleka trzeba dawać mu obfitsze kolacje. Istnieje też możliwość, że dziecko budzi się z przyzwyczajenia lub chce się przytulić do piersi mamy. W takiej sytuacji trzeba przetrzymać nieco dziecko lub dać mu do picia wodę zamiast mleka.

Brak planu dnia

Ustalony plan dnia pozwoli dziecku przygotować się do snu i da mu poczucie bezpieczeństwa. Dobrze, jeśli będzie kładło się zawsze o tej samej porze, a wszystkie wieczorne rytuały takie jak kąpiel lub kolacja będą przebiegały zawsze w wyznaczonych godzinach.

Spanie z mamą w jednym łóżko

Dziecko powinno spać w stałym miejscu, najlepiej w swoim łóżeczko. Kiedy zasypia w łóżku z mamą czuje zapach mleka, a on sprawia, że maluszek będzie się częściej przebudzał.

Wieczorne zabawy

Przed snem nie powinno się bawić z dzieckiem w aktywizujące zabawy. Po skakaniu, turlaniu czy tańczeniu trudniej mu będzie się wyciszyć. Wieczorną porę lepiej przeznaczyć na opowiadanie bajek lub śpiewanie kołysanek.

źródło zdjęcia: e-naszedziecko.pl

Poddenerwowanie rodziców

Kiedy próbuje się uśpić dziecko, a ono czuje poddenerwowanie rodziców można mieć pewność, że przejmie te emocje i trudne mu będzie zasnąć. Dlatego w chwilach irytacji lepiej powierzyć usypianie malucha komuś spokojnemu i cierpliwemu.

Zbyt wysoka temperatura w pokoju dziecka

Dziecko z pewnością nie będzie dobrze spało w dusznym i za gorącym pomieszczeniu. Najlepiej więc tuż przed  jego snem wywietrzyć pokój i dopilnować, żeby panowała w nim temperatura między 18° C a 20° C. Komfortowy sen zapewni mu też przewiewna oraz nie krępująca ruchów piżamka.

Nieodpowiednio dobrana pielucha

Aby malec nie budził się, kiedy się załatwi należy wybrać pieluchę dobrze chłonącą wilgoć. Warto też sprawdzić, w jaki sposób jest ona wyprofilowana. Może bowiem okazać się, że uwiera malucha i nie pozwala mu wygodnie ułożyć się do snu.

źródło: odberbecia