Alkohol w ciąży – fakty i mity

Właśnie dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży. Od ręki podjęłaś więc decyzję: zero alkoholu przez najbliższe 9 miesięcy i czas karmienia piersią. Znajomi jednak mówią Ci, że przecież trochę pić możesz, a lampka czerwonego to nawet jest wskazana w Twoim stanie! Ile w tym prawdy? Poniżej przedstawiamy najważniejsze fakty i mity dotyczące picia alkoholu przez ciężarne.

Czerwone wino dla lepszego trawienia

źródło: mamazone.pl

„Czerwone wino nie tylko nie szkodzi, ale i poprawia trawienie. Dlatego też lampka wypita raz na jakiś czas tylko może pomóc.” To oczywiście nieprawda. Picie jakiegokolwiek alkoholu, nawet jeśli jest to czerwone wino w niewielkich ilościach, może działać toksycznie na płód, przez co zostanie on uszkodzony.

Nie pij tylko w pierwszym trymestrze

źródło: miastowformie.pl

Wiele osób twierdzi, że co prawda w pierwszych trzech miesiącach ciąży alkoholu pić nie można, ale już w kolejnych sześciu nie jest to tak problematyczne. Owszem, pierwszy trymestr jest najbardziej istotny dla rozwoju maleństwa i wtedy płód najłatwiej uszkodzić, ale alkohol w późniejszym czasie może również bardzo szkodzić rozwojowi pociechy.

Mocne alkohole – nie, słabe – tak

źródło: dzieci.pl

Krąży powszechna opinia, że wódka czy inne mocne alkohole to i owszem, są niebezpieczne dla płodu, ale już na przykład wino czy piwo o obniżonej zawartości alkoholu nie ma dużego negatywnego działania. Oczywiście jest to mit, który trzeba czym prędzej obalić, bo nawet odrobina alkoholu sprawia zagrożenie dla maluszka. Przenika bowiem ona przez łożysko wprost do organizmu dziecka, trafiając bezpośrednio do jego krwi.

FAS? To mnie nie dotyczy!

źródło: wspolczesna.pl

FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy w równej mierze może dotyczyć dzieci, które urodziły się w rodzinach patologicznych co tych, które pochodzą z zupełnie normalnych rodzin. Kwestią jest tu bowiem nie zaniedbanie rodziny, ale picie alkoholu przez matkę oczekującą potomstwa.

Skoro w pierwszej ciąży piłam, to w drugiej też mogę

źródło: niedziela.pl

Każda ciąża, nawet jeśli dotyczy tej samej kobiety, jest inna. To, że podczas oczekiwania na pierwsze dziecko piłaś i z maluchem było wszystko ok nie oznacza, że przy drugiej ciąży będzie tak samo. Dodatkowo to, że na pierwszy rzut oka nie widzisz, by alkohol wywarł zły wpływ na Twojego malucha, nie oznacza wcale, że takiego wpływu nie było. Może się on uwidocznić dużo później niż w wieku dziecięcym.

Wino zdrowsze od kawy

źródło: fajnamama.pl

Wieść gminna niesie, że czerwone wino jest zdrowsze od kawy, dlatego w ciąży zdecydowanie lepiej pić to pierwsze, niż to drugie. Niestety i tę tezę musimy obalić. Oba napoje nie są zdrowe ani dla mamy, ani tym bardziej dla dziecka znajdującego się w jej brzuszku, dlatego w ciąży najlepiej unikać i kawy, i wina.

Piwo bezalkoholowe wspomaga laktację

źródło: we-dwoje.pl

Mimo, że piwo bezalkoholowe w nazwie alkoholu nie zawiera, to jednak zazwyczaj jego stężenie w napoju tym wynosi około 0,4-05%. Dodatkowo piwo jest napojem gazowanym, a więc takim, który może powodować u maluszka kolki.