9 najważniejszych badań w ciąży, cz. II

Kolejne badania, które zalecane są w czasie ciąży to: badania prenatalne (to wyłącznie w niektórych wypadkach), badanie WR, posiew, cytologia oraz USG.

Badania prenatalne

źródło: wizaz.pl

Badania prenatalne to badania, które wykonuje się zwłaszcza wtedy, gdy w rodzinie matki lub ojca dziecka obecne były wady genetyczne. Często zalecane są również tym kobietom, które przekroczyły 35. rok życia. Pozwalają one na wykluczenie wad rozwojowych płodu. Co bardzo ważne, badania prenatalne należą do gatunku inwazyjnych czyli takich, w których występuje ryzyko poronienia. Jest ono co prawda minimalne, ale jednak istnieje. Najbardziej rozpowszechnione są trzy rodzaje tego badania: amniopunkcja (igłą pobiera się płyn owodniowy wraz z zawartymi w nim komórkami płodowymi), biopsja kosmówki (nakłucie skóry brzucha i pobranie niewielkiej ilości kosmków łożyska), oraz kordocenteza (pobranie krwi pępowinowej płodu przez brzuch matki).

Badanie WR

źródło: mamazone.pl

Badanie WR to tak zwany odczyn wassermanna. Aby je wykonać, pobiera się od matki próbkę krwi. W ten sposób można łatwo wykryć lub wykluczyć obecność kiły. Jest to ważne zwłaszcza dlatego, że choroba ta przenosi się nie tylko podczas kontaktów płciowych z zakażonym, ale także drogą przezłożyskową między matką a dzieckiem. Badanie w kierunku kiły robi się zazwyczaj dwukrotnie – raz na początku i raz na końcu ciąży. Dzięki temu można szybko zapobiec kile wrodzonej, powodującej nieuleczalne zmiany płodu.

Posiew i cytologia

źródło: se.pl

W trakcie przeprowadzania badania cytologicznego, które odbywa się na podstawie próbki nabłonka pobranego z szyjki macicy, śledzi się przede wszystkim sygnały mówiące o nowotworze. Z kolei posiew to badanie które sprawdza, czy stan bakteriologiczny pochwy oraz szyjki macicy jest odpowiedni. Jeśli wykryte zostaną drobnoustroje takie jak paciorkowce z grupy B, wtedy konieczne jest podanie noworodkowi antybiotyku.

USG

źródło: poradynazdrowie.pl

Badanie ultrasonograficzne to coś, na co czeka każda mama i każdy tata. To właśnie dzięki niemu można na ekranie monitora śledzić dokładny rozwój maluszka. USG zewnętrzne w trakcie ciąży musi być wykonane przynajmniej trzykrotnie. Do około 6-8 tygodnia ciąży można też wykonać USG dopochwowe, choć nie jest ono wymagane. Dzięki badaniu ultrasonograficznemu ocenia się między innymi ryzyko pojawienia się wad genetycznych, wad serca i innych narządów wewnętrznych, budowę płodu a także to, czy nasz maluch dobrze rośnie i ma odpowiednią ilość płynu owodniowego.