9 najważniejszych badań w ciąży, cz. I

Ciąża to czas, w którym każda kobieta powinna mieć wykonaną sporą ilość badań. Oprócz USG należą do nich między innymi KTG, badania na antygen HBs, WR czy cytologia. Przeczytaj, na czym one polegają i w jakim celu są wykonywane.

Badanie moczu

źródło: gazeta.pl

Wynik badania próbki moczu mówi o tym, jak pracują nerki i w jakiej formie jest całe ciało. Dzięki niemu uzyskuje się między innymi informację o poziomie białka, który zwiększony informuje o zaburzeniach nerek czy gestozie (zatruciu ciążowym). Badanie moczu sprawdza też poziom cukru. Gdy jest on nieprawidłowy – należy wykonać kolejne analizy w kierunku wykluczenia bądź potwierdzenia obecności cukrzycy. Z kolei wykrycie w moczu komórek nabłonka lub zwiększonej ilości leukocytów to sygnał mówiący o stanie zapalnym dróg moczowych. Aby wyniki były jak najbardziej miarodajne, należy do próbki oddać poranny mocz, najlepiej pochodzący z środkowego strumienia.

Morfologia krwi

źródło: mowimyjak.pl

Podstawowym badaniem krwi jest morfologia. Wykonując ją na początku ciąży przede wszystkim oznacza się poziom hCH, czyli gonadotropiny kosmówkowej. Jest to hormon, który produkowany jest w trakcie ciąży przez sam zarodek, a następnie przez łożysko. Jego wykrycie potwierdza więc bądź samą ciążę. Kolejnymi parametrami określanymi podczas morfologii są: budowa płytek krwi, ilość białych krwinek, ilość czerwonych krwinek, poziom gęstości krwi i stężenie hemoglobiny. Jakiekolwiek zaburzenia na tych polach powinny być poddane ścisłej analizie lekarskiej.

Badanie na antygen HBs

źródło: polskatimes.pl

Obecność w krwi zwiększonej ilości antygenu HBs to bez mała pewny znak tego, że jest się nosicielem wirusa zapalenia wątroby typu B. Jeśli fakt ten zostanie potwierdzony, Ty zostaniesz poproszona o przyjmowanie określonych leków, a Twojemu dziecku zaraz po porodzie podana zostanie immunoglobulina zapobiegająca przeniesieniu zakażenia do małego organizmu. W niedługim czasie po tym niemowlę zostanie też zaszczepione na WZW typu B, tak jak dzieje się to w przypadku wszystkich maluchów.

Badanie grupy krwi i czynnika Rh

źródło: urodaizdrowie.pl

Jeśli do tej pory nie miałaś wykonywanego badania krwi pod kątem jej grupy i czynnika Rh, lekarz bez wątpienia zleci Ci je już na samym początku ciąży. Jest ono istotne z dwóch względów. Pierwszym jest konieczność przetoczenia krwi w sytuacji, w której stanie się coś nieprzewidzianego – będziesz poszkodowana w wypadku, zostaniesz poddana zabiegowi etc. Z kolei określenie czynnika Rh pozwala stwierdzić bądź wykluczyć wystąpienie konfliktu serologicznego między rodzicami. Jeśli zostanie on potwierdzony – dostaniesz specjalne dawki przeciwciał, pozwalające uniknąć powikłań w rozwoju maluszka.